دوره 34، شماره 4 - ( زمستان 1400 )                   دوره34 شماره 4 صفحات 186-145 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rasouli Ghahroudi M, Shahidi Asl S. Characteristics of Acquiring and Acquired Firms on Performance of Mergers and Acquisitions. JMDP. 2022; 34 (4) :145-186
URL: http://jmdp.ir/article-1-4224-fa.html
رسولی قهرودی مهدی، شهیدی اصل سهیلا. تاثیر مشخصات شرکت‌های تصاحب‌کننده و تصاحب‌شونده بر عملکرد شرکت‌های ادغام و تملیک‌شده. فرایند مدیریت و توسعه. 1400; 34 (4) :186-145

URL: http://jmdp.ir/article-1-4224-fa.html


1- گروه مدیریت بازرگانی، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، تهران، ایران ، m.rasouli@imps.ac.ir
2- مدیریت بازرگانی،گروه مدیریت بازرگانی، موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، تهران، ایران
چکیده:   (379 مشاهده)
هدف: پژوهش حاضر به دنبال بررسی تاثیر مشخصات شرکتهای تصاحبکننده و تصاحبشونده به لحاظ حاکمیت شرکتی و عوامل سازمانی بر عملکرد شرکتهای ادغام و تملیکشده از دو بُعد رشد سود هر سهم و رشد بازده انباشه غیرنرمال است.
طرح پژوهش/ روششناسی/ رویکرد: روش پژوهش میدانی، کاربردی، علمی و توصیفی است. جامعه آماری شامل تمامی شرکتهای فعال در بورس اوراق بهادار تهران است. نمونههای پژوهش از دادههای معاملاتی بلوکی مربوط به ادغام و تملیک شرکتها در بورس اوراق بهادار است که در نهایت 198 شرکت به عنوان نمونه انتخاب شدند.
یافتهها: نتایج نشان میدهد که مشخصات شرکت تصاحبکننده، مالکیت سرمایهگذاران نهادی، نرخ برگشت داراییها، و نرخ بازده سرمایه صاحبان سهام بر عملکرد اثر مثبت و معنادار دارند. در کنار آن، حجم دارایی کل شرکت و فراصنعتی بودن یک شرکت نیز بر عملکرد شرکتهای ادغام و تملیکشده اثر مثبت و معنادار دارند. بر اساس یافتهها، مالکیت نهادی و میزان مالکیت تصاحبشده به وسیله خریدار و اندازه هیئتمدیره خریداران و اندازه هیئت‏مدیره غیراجرایی خریداران، و همچنین تجربه در زمان خرید بر عملکرد شرکتهای ادغام و تملیکشده اثر مثبت و معنادار دارند. جوان بودن شرکتها نیز در زمان ادغام اثر مثبتی بر عملکرد پس از ادغام و تملیک آنها دارد.
ارزش/ اصالت پژوهش: شاخصهای بکار بردهشده در پژوهش حاضر بر مبنای نظریههای نمایندگی، مباشرت، و دیدگاه مبتنی بر منبع است که به صورت جامع در پنلهای پنجگانه برای سنجش اثرگذاری آنها بر عملکرد ادغام و تملیک آورده شده است.
پیشنهادهای اجرایی: بر اساس نتایج، حاکمیت شرکتی و عوامل سازمانی در شرکت تصاحبکننده بر احتمال موفقیت ادغام و تملیک اثرگذار هستند. همچنین، ارزش بالای شفافیت اطلاعات مالی شرکتها هنگام انجام ادغام و تملیک مورد تایید قرار گرفته است.
متن کامل [PDF 1385 kb]   (69 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/1 | پذیرش: 1400/12/18 | انتشار الکترونیک: 1401/4/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution 4.0 International License قابل بازنشر است.