دوره 34، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   دوره34 شماره 1 صفحات 112-89 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- استادیار گروه مدیریت دولتی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی ، h.taherpour@imps.ac.ir
2- دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت دولتی موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی
چکیده:   (1915 مشاهده)
هدف: این پژوهش به منظور بررسی تاثیر برازش راهبردی (استراتژیک)، ساختار سازمانی، و تلاطم محیطی بر عملکرد سازمانی در شرکت‌های مادر تخصصی شهر تهران صورت می‌پذیرد.
طرح پژوهش/ روش‌شناسی/ رویکرد: این پژوهش از نظر ماهیت در دسته پژوهش‌های علّی قرار می‌گیرد، از لحاظ هدف‏‌شناختی کاربردی، و مبنای پژوهش کمّی و روش جمع‌آوری داده‌ها میدانی است. پژوهش حاضر با دریافت 82 پرسشنامه از 41 شرکت مادر تخصصی از نظر روایی محتوایی، همگرا، واگرا، و پایایی مورد تایید قرار گرفت. در تحلیل نتایج از روش‌های T تک‌نمونه‌ای، رگرسیون سلسله‏‌مراتبی، و مدل معادلات ساختاری (تحلیل مسیر) در نرم‌افزار SmartPLS استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج مدل معادلات ساختاری حاکی از آن است که عملکرد شرکت‌های مادر در سطح به‌‏نسبت مطلوبی است. تحلیل مسیر مبتنی بر واریانس نشان می‌دهد که ساختار سازمانی و برازش راهبردی بر عملکرد سازمانی اثر مثبت و معناداری دارند. همچنین، نتایج نشان می‌دهند که ساختار سازمانی روابط بین برازش راهبردی و عملکرد سازمانی را به شکل مثبت و معناداری میانجی‌گری می‌‌کند و تلاطم محیطی از راه برازش راهبردی بر عملکرد سازمانی اثر مثبت و معناداری دارد. 
ارزش/ اصالت پژوهش: پژوهش حاضر در پی پاسخ به این پرسش است که تاثیر ساختار سازمانی و تلاطم محیطی در روابط بین برازش راهبردی و عملکرد سازمانی شرکت‌های مادر تخصصی شهر تهران چگونه است. همچنین، یکی از نوآوری‌های پژوهش استفاده از ماتریس اشریج در تحلیل راهبرد‌های سرپرستی است که تاکنون در ایران مورد استفاده قرار نگرفته بود.
پیشنهادهای اجرایی: با توجه به یافته‌های پژوهش می‌‌توان نتیجه گرفت که ارتقای عملکرد در گرو برازش راهبردی است و عملکرد را به‌‏طور مستقیم و از راه ساختار سازمانی تحت تاثیر قرار می‌‌دهد. از این‌رو، لازم است راهبردهای مناسبی برای استقرار آن از سوی شرکت‌های مادر تخصصی دنبال شود. 
متن کامل [PDF 1106 kb]   (268 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/6/3 | پذیرش: 1399/3/17 | انتشار الکترونیک: 1400/10/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution 4.0 International License قابل بازنشر است.